امروزشنبه, 30 تير 1397-- Saturday Jul 21 2018

ساعت 02:38:16

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 21:13:58

گزارشی پیرامون مدارس فوتبال؛

مدرسه فوتبال یا ملغمه فوتبال

پنجشنبه, 09 خرداد 1392 ساعت 10:25 کدخبر :5586
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : منصور پریشانی
امروزه بر همگان ثابت شده که فوتبال نه تنها صنعت است بلکه یک علم نیز محسوب میشود. بزرگترین باشگاه های فوتبال دنیا اکنون با استفاده از جدیدترین متد دست به پرورش استعدادها میزنند.

بسیاری از فوتبال دوستان وصف پایه ریزی فوتبال ژاپن برای قهرمانی جهان را شنیده اند و امروز فوتبال این کشور را در جایگاهی می بینند که بدون هیچ دردسری و در همه رده های سنی به جام جهانی صعود می کنند. صمدی مسئول سابق کمیته آموزش هیئت فوتبال شهرستان با تاکید بر این نکته می گوید فوتبال امروز یک علم و صنعت است که عده ای در دنیا با آن درآمدزایی می کنند. هر علمی هم که به درآمدزایی رسید باید آموزش را در کنار خود داشته باشد.
امروز علم در فوتبال به حدی رسیده که حتی تیم هایی با سبک علی اصغری قدیم به متدهای جدید آموزشی روی آورده اند. در فوتبال نوین نیز فوتبال پایه تاثیرگذارترین رکن است؛ اصلی که امروز با ظهور آکادمی های تخصصی نقطه عطفی در بازیکن سازی محسوب می شود. اما این روند در فوتبال ایران، اصفهان و جزئی تر از آن - خمینی شهر - چگونه است؟ متاسفانه مدارس فوتبال نه تنها در خمینی شهر که در سرتاسر ایران محلی شده برای درآمد زایی ناصحیح. به روایت دیگر مدارس فوتبالی که در تمام دنیا نعمت هستند در ایران به یک معضل بدل شده اند. مدارس فوتبال معروف دنیا مثل آژاکس نفراتی مثل زلاتان را تحویل جامعه فوتبال می دهند اما معلوم نیست در کشور ما آموزش های ناصحیح و در بسیاری از موارد سودجویی چند زلاتان دیگر را از فوتبال فراری داده است. میردامادی مسئول کانون های ورزشی آموزش و پرورش، خانواده های کودکان حاضر در مدارس فوتبال را به سه بخش تقسیم می کند. او می گوید: "بخش اول کسانی هستند که می خواهند به هر نحوی اوقات فراغت کودک را پر کنند که بدلیل علاقه اکثر کودکان به فوتبال به سراغ این مدارس می آیند. بخش دوم پدران علاقمند به فوتبال که بدنبال پیشرفت فرزند خود هستند و بخش سوم خانواده هایی که با نگاه فرهنگی خواهان پر کردن اوقات فراغت همراه با آموزش های صحیح فرزند خود می باشند."
اما آیا این بستر برای همه سلایق فراهم است؟

مشکلات و اشکالات مدارس فوتبال در شهر ما
بر اساس اطلاعات بدست آمده، سال گذشته 12 مدرسه فوتبال به طور رسمی در شهرستان فعالیت کردند که فقط 3 مدرسه فوتبال دارای مجوز لازم بودند. نکته جالب اینجاست که مسئول سابق کمیته آموزش هیئت فوتبال شهرستان در توجیه این مسئله نکته ای را بیان کرد که گویای بسیاری از ناگفته هاست. محسن صمدی گفت: "من به مسئولین مربوطه اعلام کردم اما متاسفانه آنها با بیان نیاز فوتبال به درآمدزایی از پیگیری امتناع نمودند."
نکته حائز اهمیت اینکه بر اساس استانداردهای ابلاغی فدراسیون فوتبال مدارس فوتبال باید از حضور پزشک استفاده کنند که در کمال ناباوری، اکثر مدارس فوتبال با بهره گیری از یکی از دارندگان مدارک هلال احمر به طور کل قانون را دور می زنند!
در بحث مدارک مربیگری نیز قصه پر غصه تر از همیشه دنبال می شود. بسیاری از مربیان حاضر در مدارس فوتبال شاید فوتبالیست های متبحری بوده اند اما آیا قادر به آموزش فوتبال به روش اصولی می باشند؟ صمدی در این باره گفت: "سال گذشته در مدارس فوتبال شهرستان دیده شد که به بچه 9 ساله آموزش حرکت با توپ داده می شد و این برای یک مدرسه فوتبال فاجعه است. بر اساس کدام استاندارد به بچه ها پس از تمرین ساندیس یا شربت می دهند؟ متأسفانه اهل تحقیق و علم نیستند. ما باید ابتدا مربیان خوبی پرورش دهیم سپس توقع پرورش استعداد داشته باشیم. اولین آموزش فوتبال توانایی برقراری ارتباط با یار همدسته است و دوستان در مدارس فوتبال بچه های زیر 10 سال را در دو تیم 11 نفره قرار می دهند . پاس در فوتبال 17 شرط دارد، طریقه صحیح گرم کردن مخصوص پاس دارد. اینها را بسیاری از مربیان ما نمی دانند و یا نمی خواهند که بدانند. بر اساس آموزش های نوین، کودک تا دوازده سالگی آموزش های روحی، روانی و تکنیکی و پس از آن تاکتیک را فرا می گیرد. آیا این برنامه در مدارس فوتبال ما پیاده می شود؟"
راشدفر رئیس هیئت فوتبال شهرستان نیز در توجیه عدم آموزش های صحیح علمی و فعالیت مدارس فوتبال غیرقانونی گفت: "ما به مدارسی که مراحل لازم را سپری کنند مجوز می دهیم و امسال بر آنها نظارت خواهیم کرد. مدارس فوتبال و خانواده ها مطمئن باشند که امسال نظارت شدیدتر خواهد بود و با هرگونه بی قانونی برخورد می کنیم اما درباره بی کیفیتی یا کلاهبرداری در سال گذشته هیچ شکایتی به دست ما نرسید."
اما سئوال مهم این است که خانواده ها با فرا رسیدن فصل تابستان چگونه به تبلیغات بر در و دیوار شهر اعتماد کنند و کودک خود را به دست این مدارس بسپارند؟ کوچکی مسئول مدرسه فوتبال باقرالعلوم در این باره می گوید: "خانواده ها باید سابقه هر مدرسه را بررسی کنند. مربی و مسئولین مدارس فوتبال باید شرایط اجتماعی، اخلاقی و فنی مناسبی داشته باشند. مجوز مدرسه فوتبال که بسیاری از مسئولان این مدارس از گرفتن آن هراس دارند یک امتیاز و یک تبلیغ مناسب است."
اما آن روی سکه نیز قابل بحث است جایی که آقای بابائیان از همشهریان و پدر نونهال فوتبالدوست به امید پیشرفت فرزندش او را به مدرسه فوتبال معروف اصفهان فرستاد. او در این باره گفت: "استعداد بالای پسرم و عدم ساماندهی مدارس فوتبال شهرستان باعث شد پسرم را در مدسه فوتبال بسیار معروفی در اصفهان ثبت نام کنم و شهریه کلانی بپردازم. اما بعد از شروع کلاسها نه تنها از کیفیت پایین این مدرسه مطلع شدم بلکه فهمیدم تمامی تبلیغات آنها دروغ بود و زمانی که با اعتراض من روبرو شدند گفتند می توانی انصراف دهی و حتی بخشی از شهریه را نیز به من پس ندادند."
دو سال پیش بود که انتشار خبر آزار و اذیت چند نونهال در یکی از مدارس فوتبال کشور موجی از نگرانی را بوجود آورد تا جایی که فدراسیون ابلاغ جدیدی را در زمینه نظارت بیشتر بر مدارس فوتبال صادر کرد. راشدفر رئیس هیئت فوتبال در این باره گفت: "مدرسه فوتبال چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ اقتصادی در هر شهری لازم است اما در حالی وظیفه نظارت با هیئت فوتبال است که مشخص نیست ما برای برخورد باید چه اقدامی انجام دهیم کما اینکه در سال گذشته همکاری لازم با هیئت فوتبال برای این امر صورت نگرفت."
یکی از مربیان تحصیلکرده فوتبال نصایح جالبی برای خانواده ها داشت: "خانواده ها خیلی با دقت بیشتری تصمیم بگیرند، متاسفانه جامعه خوبی برای فوتبال نداریم. در بحث فوتبال سوءاستفاده های کلانی می شود. در انتخاب مدرسه فوتبال و مربی دقت بیشتری داشته باشند و اینکه درس را فدای ورزش نکنند. درس و ورزش می توانند در کنار همدیگر باشند و اگر اولویتی وجود داشته باشد، درس است. چه بسا فوتبالیست های خیلی خوبی که ضرر کردند. فوتبال ذاتش بی رحم است زیبائیهای فوتبال را نبینید، نیمه خالی لیوان را هم ببینید. نیمه خالی لیوان این است که ممکن است تاوانهای زیادی بدهید."

و اما درچه...
در شهرستان درچه اما وسعت کار متفاوت است. سلیمانی رئیس هیئت فوتبال در این باره گفت: ما به کمتر ازکسی مجوز فعالیت به عنوان مدرسه فوتبال می دهیم چون تجربه نشان داده بخش خصوصی بیشتر به درآمد فکر می کند تا کیفیت و ما نیز ترجیح می دهیم تنها مدرسه فوتبال درچه زیر نظر مستقیم هیئت فعالیت کند. موضوعی که انجام آن در محدوده خمینی شهر امری محال است و باید بخش خصوصی وارد عمل شود. مهم تر از آن نیز داشتن صلاحیت بخش خصوصی متقاضی در این زمینه است و مثل روز بر همگان روشن است که هیچکس برای باقیات الصالحات این اقدام را انجام نمی دهد.
اما آیا می توان بخش خصوصی را بدون نظارت وارد عمل کرد؟ عدم نظارت در این بحث نکته ای است که به وضوح در سالهای گذشته در حوزه فعالیت مدارس فوتبال دیده شده است و به نظر جای هیچ توجیهی ندارد و مقصر هر اتفاقی در این زمینه هیئت فوتبال شهرستان به عنوان متولی اصلی برپایی مدارس فوتبال درسرتاسر شهرستان است.
گفتنی است در این باب نیز مثل همه موضوعات اختلافات بین مسئولین بیداد می کند. داستان کانون فوتبال آموزش و پرورش یکی از اختلافات است جایی که هیئت فوتبال معتقد به لزوم اخذ مجوز از هیئت فوتبال برای فعالیت کانون فوتبال هستند اما میردامادی مخالف این موضوع است. وی در این باره گفت: "ما زیر نظر وزارتخانه مجزا با دستورالعمل مجزا هستیم. دستور تاسیس هر کانون ورزشی ما از وزارت آموزش و پرورش صادر می شود و اینگونه نیست که برای هر ورزشی که مایل بودیم مجوز فعالیت کانون صادر کنیم." اما راشدفر اعتقاد دیگری دارد: "هر فعالیت فوتبالی در سطح شهرستان باید زیر نظر هیئت فوتبال باشد وگرنه هر اداره ای برای خودش فعالیت دلخواهش را انجام می دهد."
اینکه در هر زمینه ای مشکلاتی وجود دارد امری است عادی اما باید بررسی کرد و دید چگونه می توان اشتباهات را به حداقل رساند. نکته مهم اینکه شهری با این وسعت نیاز به چندین مدرسه فوتبال دارد تا نیازهای خانواده ها برطرف شود اما نباید فراموش کرد که به اعتقاد کارشناسان، در سال های گذشته، کمیت کیفیت را نابود کرده بود بطوری که بی نظمی صدای همه مدیران مدارس فوتبال را در آورده بود. بررسی امکانات سخت افزاری، سوابق اخلاقی، سوابق فنی و کلیه عوامل یک مدرسه فوتبال و تبعیت از قانون برای صدور مجوزها مهمترین راهکارهای ساماندهی اوضاع فعلی مدارس فوتبال شهر است. در کنار این عوامل نباید از نظارت دقیق و صحیح توسط افراد آگاه در طول تابستان و مهم تر از آن بررسی خروجی واقعی یک مدرسه فوتبال چشم پوشی کرد کما اینکه می توان با گذاشتن طرح های تشویقی بین مدارس فوتبال رقابت صحیح ایجاد و برگزیدگان را در سالهای آتی یاری بیشتری نمود.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 علی2 24 خرداد 1392 ساعت 09:22
موفقیت گوارای وجودتان!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید