امروزسه شنبه, 02 بهمن 1397-- Tuesday Jan 22 2019

ساعت 16:09:05

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 00:55:18

گفتگو با محمدی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان؛
گفتکو ورزشی

گفتگو با محمدی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان؛

سه شنبه, 09 آبان 1391 ساعت 09:03 کدخبر :4687
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : منصور پریشانی
مقدمه: تغییرات در رأس ورزش شهرستان شایعه ای بود که بدلیل حواشی بوجود آمده در ریاست قبلی با جدیت پیگیری می شد تا جایی که نماینده سابق نیز فعالیت هایی را در این زمینه انجام داد اما موفق به آن نشد.

 با تغییر نماینده مردم در مجلس همانگونه که انتظار می رفت کمالیان ساز جدایی سر داد تا اداره تربیت بدنی چند هفته ای به صورت نیمه وقت اداره شود. و سرانجام نماینده شهرستان یک آموزش و پرورشی دیگر را برای این پست پیشنهاد کرد. جواد محمدی داور کشوری شهرستان و رئیس هیئت های پرورش اندام و بدنسازی در عین جوانی ناخدای کشتی ورزش خمینی شهر چند صد هزار نفری شد و امروز زمام ورزش شهرستان بر عهده این لیسانسه تربیت بدنی است. اینک چند ماه از مدیریت او گذشته و مسلماً هم می تواند از مشکلات بگوید و هم از برنامه های خود. محمدی در گفتگو با فرصت از همه مسئولین از شهردار، نماینده، فرماندار، فرمانده نیروی انتظامی گرفته تا فرصت به اندازه کافی تشکر کرد. آنچه می خوانید ماحصل این گفتگوی 150 دقیقه ای است.

بحث را با ریاست شما آغاز کنیم، شما قبل از انتصاب در چارت اداره بودید و به نوعی مشاور آقای کمالیان. چه اتفاقی افتاد که این مسئولیت به شما پیشنهاد شد و شما قبول کردید؟

بنده در دوره آقای امین آزاد نیز مشاور جوان اداره بودم و در اداره رفت و آمد داشتم. به صورت همزمان هیات پرورش اندام را در سمت رئیس و وزنه برداری را به عنوان سرپرست اداره می کردم و فکر می کنم با کمک دوستان عملکرد خوبی داشتم البته قضاوت با اهل فن و مردم است. به هرحال کم و بیش با مسایل ورزش شهرستان آشنایی داشتم. شروع فعالیت من در داوری فوتبال اولین بار در همین شهرستان بود. گذشته از اینها بومی شهرستان ام و با فرهنگ شهر و مردم آن آشنایی دارم. این شد که مسئولین هم با مطالعه و در نظر گرفتن همه جوانب به این نتیجه رسیده بودند که به بنده پیشنهاد بکنند. من هم از آنها زمان خواستم که فکر کنم و نتیجه را به آنها اعلام کنم. ضمن تشکر از اینکه به من اعتماد کردند، پذیرفتم و وارد این عرصه شدم.

در ابتدای ورود با چه کمبودهایی مواجه شدید؟

در هر جایی که وارد می شوی خواه ناخواه با مسایلی روبه رو می شوی. و یک سری کم و کاستی هایی در برنامه ها هست. اگر آدم برای کار کردن آمده باشد و علاقه به کار کردن داشته باشد باید بایستد تا با تلاش و جدیت و ممارست بتواند به هدفش برسد.

من جواب سوالم را نگرفتم. وقتی وارد اداره شدید با چه کمبودهایی مواجه شدید؟

اگر بخواهم از مشکلات بگویم باید آن را به چند بخش تقسیم کنم. یکی از بزرگترین مشکلات کار در شهرستان کمبود بودجه سرانه ورزشی است و اولویت بندی طرحهای عمرانی، که باید با هدف گذاری و بودجه بندی این مشکل عمرانی را حل کنیم. در بحث اداری با توجه به تراکم جمعیت چارت اداری و نیروی انسانی مان ناقص است و تربیت بدنی نیاز به نیروی انسانی دارد تا بتوانیم با تقسیم بندی تخصصی تری افراد را به کار بگیریم. ما در اداره کارمندی را داریم که چهار پنج تا کار را با هم انجام می دهد. خود من چندین کار را در طول روز با هم انجام می دهم. در مورد ورزش یکی از دغدغه های من این است که به سمت ورزشی برویم که هدفمند باشد و با یک برنامه ریزی خوب و خیلی تخصصی و علمی بتوانیم ورزشمان را و سکو و جایگاهمان را در استان ارتقاء دهیم و این نیاز دارد که افراد متخصص بر سر کار باشند، به جوان ها اهمیت دهند و حرمت بزرگترها را نگه دارند تا شرایط ایده آلی را برای ورزشکاران بوجود بیاوریم، تا ورزشکارانمان تمرینهای خوبی انجام دهند و بتوانند به مسابقات استانی و کشوری بروند.

با وجود تراکم جمعیت، پراکندگی محلات و ورزشکاران را داریم. شما از وضعیت ورزش محلات اطلاع دارید؟ تشکیل شورای ورزشی محلات به توسعه ورزش محلات کمک می کند. در این زمینه چه می کنید؟

بر اساس تراکم جمعیت و بخش بخش بودن خود شهر و شهرستان، نیاز داریم که یک سری افراد محلی به صورت خودجوش وجود داشته و با ما در ارتباط باشند و مشکلات و فرصتها و تهدید های هر محله را به ما اعلام کنند تا بتوانیم تخصیص اعتباری برای آنها داشته باشیم و از طریق آنها جای مشخص و مهم را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم. این افراد به صورت غیرمستقیم بازوی ما در آن محل می شوند و ما از این افراد برای پیشرفت ورزش شهرستان استفاده می کنیم. ما در شهرستانمان از این افراد کم نداریم و من به این افراد با این توانایی ها اعتقاد دارم و بر اساس قانون باید از آنها استفاده کرد. ما می توانیم بر اساس قانون یک نفر را به عنوان رابط و سخنگو در امور ورزش و جوانان یک محل تعیین کنیم تا بیاید اعلام کند که ما چنین مشکلات و چنین مسایلی را داریم. به بازوهایی که می توانیم در محلات داشته باشیم من اعتقاد دارم.

تاکنون در این مسیر کاری هم انجام داده اید؟

بله، ما در محلات مختلف مثل دینان درچه تا ولاشان جلسه داشته ایم.

نماینده ای هم انتخاب کرده اید؟

نه ما چنبن چیزی را نداریم خود مردم باید نماینده شان را تعیین کنند و بگویند این شخص رابط ما و شماست. با اینکه ما در درچه هم نمایندگی داریم اینها با ما در ارتباط هستند. البته در مورد هسته مرکزی شهر به این امر اعتقادی ندارم چون محلات فروشان، ورنوسفادران و خوزان نزدیک اداره هستند و خواه ناخواه تعدادی از روسای هیاتهای ورزشی از این مناطق اند و مشکلات این محلات را از طریق این افراد می توانیم آگاهی پیدا کنیم ولی مثلا ما برای دستگرد رابط داریم. البته در محلات مرکزی هر کس که تمایل داشته باشد می تواند به ما مراجعه کند تا در زمینه ورزش و احداث سالن تبادل نظر کنیم.

پیست موتورسواری یکی از درخواست های جوانان شهرستان است. در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اید؟

پیست موتور سواری اول در منطقه دوشاخ بود که به چشمه لادر منتقل شد. هیات مستقر شده و زمینش آماده است و کمک هایی که ما باید انجام می دادیم را انجام دادیم. فرماندار و نماینده هم پیگیر بوده اند. یک سری از کارهای اداری اش انجام شده و جلسات خوبی با شهرداری و شورای شهر داشتیم که جای تشکر دارد.

ولی ایمیل و نامه هایی که به فرصت می رسد حاکی از آن است که کاری انجام نشده.

شما می توانید بروید سوال کنید که من چندین مرتبه وسایل عمرانی از جمله لودر و گریدر که احتیاج داشته اند را برایشان فراهم کرده ام و عملیات ساخت انجام شده است.

یکی از موضوعاتی که در زمان آقای کمالیان دغدغه بود وضعیت فوتبال شهرستان است. شما خودتان فوتبالی هستید. در حال حاضر فوتبال در شهرستان وجود ندارد. چه اقداماتی انجام داده اید که فوتبال به شهرستان برگردد؟

در مورد فوتبال من کاری به قبل ندارم که تعطیل بوده، در این سه ماه سعی کرده ایم چرخ فوتبال را با کمک همه کسانی که واقعا دلسوز هستند به حرکت در آوریم. ما از هیات فوتبال خواستیم که برنامه ریزی کنند و باشگاه ها را برای جلسه دعوت کنند که چه برنامه هایی دارند و می خواهند چه کار کنند. مثلا مسابقات فوتسال در ماه رمضان که سال پیش انجام شد را انجام دادیم. مسابقات فوتسال بین ادارات را به مناسبت هفته دولت و مسابقات فوتسال بین مدارس فوتبال را در سالن مادر برگزار کردیم. از طرف هیات و امور باشگاهها سرکشی به مدارس فوتبال انجام می شود. ما برای اولین بار سهمیه حضوردر لیگ برتر فوتسال آسیا را در رده بزرگسالان دریافت کردیم. از طرفی از نظر بحث برنامه ریزی و ستادی هیات فوتبال یکی دو جلسه با باشگاه ها برگزار کرده است. باشگاه ها گفته اند ما می خواهیم مسابقه برایمان برگزار شود. ما به هیات فوتبال اعلام کردیم که در هر زمین چمنی که بخواهید مسابقات در آن برگزار کنید در اختیارتان قرار می دهیم. باشگاه ها درخواست کرده اند که مسابقات در مرکز شهر انجام شود و زمین های اطراف یکسری مشکلاتی دارد که البته تحقق این امر به دلیل زیرکشت بودن چمن قدس غیرممکن است. ما در فوتسال یک حرکتهایی انجام داده ایم که خوب بوده. من باز هم به هیات اعلام کرده ام که در جلسه ای که همین روزها برگزار می شود با باشگا ه ها زمین چمنی را در اطراف انتخاب کنند تا مسابقات انجام شود تا در آینده وضیعت چمن ورزشگاه قدس درست شود.

آقای محمدی اقداماتی که گفتید را تمام هیاتهای قبلی هم انجام داده بودند، مشکل اصلی بی انگیزگی است. قبلاً هر وقت به درون ورزشگاه قدس می رفتیم همه زمین ها پر بود ولی الان این گونه نیست و ارتباطی به بحث زمین چمن ندارد. بی برنامگی ها باعث شده دیگر مردم به فوتبال علاقه نداشته باشند و اقدامات تربیت بدنی و فوتبال را بی نتیجه بدانند. در مورد مسابقات هم تیمی که تمرین ندارد مسابقه نمی دهد. امروز شما جلسه بگذارید که فردا مسابقه است کسی شرکت نمی کند. در مورد زیرساخت فوتبال که از این وضعیت در بیاید چه برنامه ای دارید؟

اگر ما بخواهیم پایه های فوتبال را بسازیم و بالا بیاییم باید به طرف علمی شدن و آموزش کلاسیک فوتبال برویم. کاری که من نیاز می دانم انجام شود و به هیات هم گفته ام کلاس آموزش مربیگری و داوری است. ما باید در سطوح پایه نونهالان و نوجوانان در تمام رشته ها شرایطی را فراهم کنیم که مردم به طرف آشتی با فوتبال سوق پبدا کنند. آشتی با فوتبال این چنین اتفاق می افتد که ما به مردم اثبات کنیم که محیط فوتبال محیط امنی است. از طرفی اولویت هم این باشد که زمین مان را آماده کنیم. چون یک سری از مردم که باشگاه داران هم مطرح کردند رضایت نمی دهند که فرزندانشان از هسته مرکزی شهر خارج شوند و مثلاً بروند فلان گوشه شهر برای مسابقات فوتبال. بعد هم من اعتقاد دارم روند باشگاه هایمان باید به سمت روند کیفی و کمی برود. مثلا در یک سری باشگاه ها فقط لیبل باشگاه وجود دارد و ساختار اداری، قانونی درستی وجود ندارد که این هم باید بوجود بیابید. ما باید تعداد باشگاه ها را کم کنیم و فقط چند باشگاه که دارای اساسنامه، مربی و ورزشکاران باشد، فعالیت کنند.

شما می گویید ورزش پایه ولی در فوتسال جام رمضان هیات فوتبال مثل هر سال فقط بزرگسالان را برگزار کرد. همه متوجه شده اند که تربیت بدنی می خواهد دهان فوتبالی ها را ببندد. اینها که شما گفتید فقط در حد شعار است و عملی نمی شود.

ما بلافاصله بعد از ماه رمضان مسابقات فوتسال مدارس را داشتیم. این که من می گویم ما به ورزش پایه اعتقاد داریم را عملا نشان داده ام.

شما مسابقات مدارس فوتبال که در زمین چمن تمرین می کنند را در سالن برگزار کردید.

نه! ما اعلام کردیم که مسابقه در دو بخش فوتبال و فوتسال انجام می شود. بعضی از باشگاهها مثل سپاهان و باقرالعلوم گفتند که ما را برای مسابقات استانی معرفی کنید که ما این کار را انجام دادیم و آنها در مسابقات جشواره مسابقات استانی شرکت کردند. اما چرا بخش فوتسال را برگزار کردیم بنا براعلام باشگاه ها ما در فوتسال خیلی استعداد داریم. الان هم عرض کردم که زمین چمن نداریم که مسابقات فوتبال برگزار کنیم. ما به خاطر اینکه این قشر پایه سرخورده نشوند به صورت تشویقی بک دوره مسابقه برایشان برگزار کردیم. این شد که با توجه به نیازی که آنها داشتند و با توجه نبود زمین چمن مسابقات فوتسال برگزار شد.

به نظر شما برگزاری سه سال پی در پی جام رمضان با آن حواشی که داشت موفق بود؟

من مسایل پارسال را کار ندارم. بحثی که در پایان مسابقات پیش آمد با بحثی که امسال اتفاق افتاد کاملاً متفاوت بود. بحث سال گذشته بر سر ساختار غیراستاندارد سالن بود اما بحثی که امسال پیش آمد کاملا متفاوت بود. شما دیدید مسابقه فینال با چه زیبایی برگزار شد. بعد از اینکه مسابقه تمام شد به خاطر یک سهل انگاری، تماشاچیان متاسفانه وارد زمین شدند و آن اتفاقات تلخ رخ داد.

یکی از فاکتورهای برگزاری یک دوره مسابقه برقراری امنیت است!

شب فینال سالن پر بود. من از کسانی بودم که همان شب به فرماندهی وقت نیروی انتظامی شهرستان اعتراض کردم که امشب که سالن پر از جمعیت است نیروی انتظامی باید بیشتر به ما کمک می کرد. یکی دیگر از دلایل نیز به درازا کشیدن برنامه های شب فینال بود.

دلیل به درازا کشیده شدن برنامه ها، مسابقه دوستانه تبلیغاتی و بدون هدفی بود که برای نونهالان مدرسه فوتبال برگزار شد. آیا نیازی به این کار بود؟

هدفمان این بود که در یک شب شلوغ باعث شویم که نونهالان تشویق شوند و بیایند در مقابل مردم یک بازی کلاسیک و دوستانه انجام دهند که هم مردم بچه ها را ببینند هم اینها با جمعیت آشنا شوند. بهر حال تبلیغ یک مدرسه بود.

آقای محمدی در مورد پیاده روی خانوادگی، اگر یک جستجویی در اینترنت بکنید همه شهرها از این نوع مراسمات دارند ولی در شهرستان ما فقط پباده روی انجام می شود و بعد در محلی مثل پارک پیروزی یا باغ بانوان جمع می شوند و جایزه می گیرند. این سادگی فقط در خمینی شهر است و در جاهای دیگر این گونه نیست. شما فکر نمی کنید که این پیاده روی خانوادگی دیگر از رونق افتاده است؟

برگزاری همایش های پیاده روی خانوادگی بر اساس سرفصلها که اداره کل استان به ما ابلاغ می کند برنامه ریزی و اجرا می شود.

یعنی این همایش ها به دستور اداره کل انجام می شود؟

بله! اداره کل به تمام ادارات ورزش استان ابلاغ می کند که مثلاً در یک سال باید 8 همایش پیاده روی داشته باشید و مناسبتهایش را هم اعلام می کنند. مثلا در هفته تربیت بدنی، سوم خرداد، هفته دفاع مقدس و... باید تا آخر سال 8 همایش پیاده روی داشته باشیم. اما در مورد کیفیتش که مد نظر شماست ما این پیاده روی های معمولی را با همان رویکردی که به ما گفته اند انجام می دهیم. مردم را تشویق می کنیم که در پیاده روی خانوادگی که برایتان فراهم شده ورزش کنید.

شما 6 همایش برگزار کردید و همه را در خمینی شهر، چرا به سایر شهرها و روستاهای اطراف توجهی نشد؟

اتفاقا ما دنبال این هستیم که این راهپیمایی ها را در اقصی نقاط شهرستان برگزار کنیم لذا به دنبال برگزاری یک همایش در جوی آباد هستیم، در کوشک هم برگزار می کنیم. در درچه همایش دوچرخه سواری و همایش تکواندو داشتیم.

مسئله ای که در زمان آقای کمالیان هم عمل نشد تعامل با آموزش و پرورش است. شما خودتان آموزش پرورشی هستید. چقدر از پتانسیل ورزش مدارس استفاده کرده اید؟

من افتخار می کنم که خودم فرهنگی و دبیر ورزش بودم. تعامل خوبی هم با خود آموزش و پرورش و کارشناس تربیت بدنی داریم. جلساتی را داشته ایم و در حال تدوین و امضا یک تفاهم نامه کلی در همه زمینه ها با اداره آموزش و پرورش هستیم که بتوانیم با بوجود آوردن یک شرایط ایده آل ورزش پایه را که اساس پیشرفت ورزش است در شهر اشاعه و گسترش دهیم. ما در زمینه امکانات، امکانات بهتری از نظر سالن و زمین نسبت به آموزش و پرورش داریم. آموزش و پرورش هم نیروی متخصص خوب دارد، همکاران ما دبیران ورزش کسانی هستند که هر کدام در رشته ایی تخصص دارند، مدرک داوری و مربیگری دارند و مهم تر اینکه استعدادیابی دانش آموز در مدرسه اتفاق می افتد. اکثر کسانی که در تابستان در کلاسهای ما شرکت می کنند یا در باشگاه ها هستند دانش آموزند که در مقاطع و دوره های مختلف تحصیل می کنند. مطمئنم با دست در دست هم دادن اداره آموزش و پرورش با اداره ورزش و جوانان ثمرات زیادی هم از نظر قهرمانی و هم از نظر فرهنگی و هم از نظر شاخصه های ایمنی که از نظر خانواده ها خیلی مهم است، بدست آورده تا بتوانیم شاهد یک شکوفایی خوبی در ورزش شهرستان باشیم.

در مورد مجمع های عمومی که برای هیاتهای ورزشی برگزار می کنید این مجمع ها را تا چه اندازه موفق می دانید؟ من در یکی از این جلسات شرکت داشتم ولی به نظرم فایده چندانی نداشت. همه جلسه به تعریف و تمجید گذشت و مواردی که گفتند را هم می توانستند تلفنی بگویند!

ما آن مجمع که برگزار کردیم اول آن را شما حضور نداشتید خیلی راحت به روسای هیئت ها عینا این جمله را گفتم که هر چه دل تنگت می خواهد بگو. گفتم مسایل و مشکلاتی که دارند را عنوان بکنند تا بتوانیم با آگاهی از مسایل در اداره یک برنامه ریزی خوبی داشته باشیم تا بتوانیم مشکلات هیاتها را حل کنیم. یکسری از مسایلی که در آن جلسه به ما اعلام کردند دسته بندی شد و شروع کردیم به حل کردن آن. ما یک مسئله اصلی که داشتیم این بود که هیأت ها می خواستند کلاس آموزشی برگزار کنند. ما نمی توانستیم این امکان را برایشان فراهم کنیم اداره هم چنین مکانی نداشت. ما یک کلاس خوب آموزشی با حضور دکتر فرامرزی در شهرستان داشتیم که در سالن بصیرت برگزار کردیم. یک کلاس روانشناسی ورزش داشتیم که در سالن فرمانداری تشکیل شد. این یکی از شاخص هایی بود که من لازم می دیدم بتوانیم این مشکل را حل کنیم که تا حدودی هم حل شد. در بحث آموزش و برگزاری کلاسهای آموزشی یکی دیگر از مطالبات هیاتها این بود که ما فرقی بین هیاتها نگذاریم و همه آنها را با یک چشم ببینیم لذا بنا را در اداره بر همین منوال گذاشتیم که به همه هیاتها به صورت مساوی نگاه کنیم. هیاتی بود که ورزشکارانشان اعلام کرده بودند که ما در این هیات مشکلاتی داریم نیاز است که شما وارد شوید و مشکلات را موشکافی کرده و حل کنید. ما رئیس هیات را خواستیم چندین جلسه صحبت کردیم نقطه نظرات ورزشکار و رئیس هیات را شنیدیم. بعد از بحث و بررسی دیدیم که با توجه به نقطه نظرات ما رئیس هیات نمی تواند به آن نقطه نظری که ما در نظر داریم برسیم ولی فرد مورد نظر را در ورزش به عنوان یک پیشکسوت یا یک مربی و سرمایه گذار نیاز داریم و صحبت کردیم که در هیات یک تغییراتی بدهیم. مثلا در هیات اسکیت یک جابجایی داشتیم و یک موفقیت برای ما بود که توانستیم آقای امین آزاد را بیاوریم و رئیس هیات اسکیت کنیم. آقای امین آزاد کسی بود که 6 سال مدیریت ورزش در خمینی شهر را بر عهده داشت. ایشان دوره مدیریت خوبی را در عرصه ورزش در شهرستان داشت. در دوران خود ایشان بود که سنگ بنای اسکیت در خمینی شهر گذاشته شد. آمدیم با رایزنی که خود بچه های اسکیت انجام دادند و ما پیگیری کردیم و با ایشان جلساتی را داشتیم مسئول وقت هیات را هم در ان جلسه داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که نیاز داریم که تغییراتی بدهیم و خیلی مسالمت آمیز و خوب تغییرات انجام شد. آقای امین آزاد مستقر شد و فعالیتها در حال انجام است. مسئول قبلی هم به فعالیت های خودش ادامه می دهد. هیاتهای دیگر هم تغییر و تحول داشت و بخوبی با مدیریت جدید فعالیت می کنند و مدیر قبلی هم کمک می کند.

ورزشکاران زن می گویند روسای هیاتها بین ورزشکار زن و مرد تفاوت قائل می شوند. مدال آوری خانم ها را در نظر نمی گیرند و چون آقایان گرایششان بیشتر است، بیشتر به آنها توجه می کنند. شما در این زمینه برنامه ایی دارید؟

در مورد ورزش بانوان، مسئول بانوان شهرستان فرد تحصیلکرده ایی است. ما هم در این مدت ارزش گذاریمان بیشتر شده است. جشن تجلیل از قهرمانان زن را داشتیم با حضور 100 نفر و از ورزشکاران و نائب رئیسان هیئت ها تقدیر به عمل آمد. در این مراسم هیاتهای ورزشی رژه رفتند و رشته های مختلف حرکات ورزشی رشته خود را به نمایش گذاشتند. این نشان می دهد که ما نسبت به ورزش بانوان بی توجه نیستیم. از تمام روسای هیات ها خواسته ایم همانگونه که به ورزش آقایان اهمیت می دهند به ورزش و ورزشکاران بانو هم توجه کنند. در امور بانوانمان هم خواسته ایم که دائم سرکشی کنند. اگر اعلام نارضایتی شد با جدیت پیگیری می کنیم که رفع نقص شود.

قرار بود که آقای پورصالحی به عنوان رئیس هیات دو میدانی منصوب و هیات فعال شود. این کار صورت گرفته است؟

آقای پورصالحی یک تیمی تشکیل دادند برای لیگ برتر. با پیگیری هایی که از طرف آقای نماینده انجام شد ما توانستیم تیم دو میدانی خمینی شهر را به مرحله اول لیگ برتر باشگاه های کشور اعزام کنیم که مقام ششم را کسب کردند. آمار تیمی و انفرادی مقام های بدست آمده وجود دارد و متاسفانه به علت مشکلات مالی که داشتیم نتوانستیم تیم را به مرحله دوم اعزام کنیم. پیست به علت تغییراتی در زمین چمن تعطیل شد اما به دلیل نزدیکی به اصفهان ورزشکارانمان به فعالیت خود در اصفهان ادامه می دهند. رایزنی های خوبی با هیات دو میدانی استان داشتیم و در چند روز آینده سرپرست جدید هیات دو میدانی را معرفی می کنیم. ایشان تحصیلکرده تربیت بدنی است و با ارتباطی که با هیات استان داریم و فعالیت سرپرست جدید، دورنمای خوبی را در ورزش دومیدانی می بینم.

در دوره مدیریت گذشته از نظر رسانه ای فعال نبودند و آمار دقیقی از عملکردشان وجود نداشت و برخی از آمارها وجود خارجی نداشت و برخی اتفاقات مثل نشان دادن رتبه تربیت بدنی در استان مساله ساز شد. اما از طرف دیگر این مدیریت می خواهد خود را خیلی فعال نشان دهد. اخباری که به رسانه ها یا تربیت بدنی و فرمانداری می فرستید خیلی مفید نیست. در مورد روابط عمومی چه کرده اید؟

ما با بکارگیری یک آدم خلاق سعی کردیم روابط عمومی مان را فعال کنیم که خیلی تاثیرگذار بوده است و حداقل در محیط اداری مان تاثیر گذاشته است. در مورد اعلام و بروز رسانی اخبارمان هم خیلی فعال بودیم. یک سنتی را در مورد ارائه گزارش بنا کردیم که تمام آمار و اطلاعات دیدارها و نشستها، مصوبات، پیگیری ها، همایش ها،کلاس ها، بازدیدها و ... هر کاری را که انجام می دهیم علاوه بر اداره کل استان به اطلاع فرماندار و نماینده هم برسانیم. آقای صرامی و حقیقی مراجعات مردمی زیادی دارند. می دانم هیاتهای ورزشی مختلف و ورزشکاران به این آقایان مراجعه می کنند و خواسته ها را می گویند. وظیفه ما به عنوان متولی ورزش این است که قبل از مراجعه آنها ما مسئول عالی رتبه را در جریان بگذاریم که این ورزشکار وضعیتش این گونه است و این مقامها را داشته است. این مشکلات را داشته و این جلسه برایش برگزار شده و پیگیری ها انجام شده است. این کار باعث می شود فرماندار یا نماینده که در این مورد با او صحبت می کنند راحت جواب دهند. ما این سنت را گذاشته ایم که خودمان زودتر رویدادهای ورزشی را به آنها اطلاع دهیم و آنها هم به عنوان مسئول جوابگو باشند.

از طرفی طبق صحبت و توافقی که با دو هفته نامه فرصت و یک سری سایت ها داشتیم بنا شد که همان اخباری که به مراجع بالا می رود بدون هیچ کم و کاستی به آنها هم اعلام کنیم و البته باید تمام اخبار ما کاملا مستند باشد. این که شما می گویید اخبار سند ندارد موافق هستم و من با این مورد برخورد می کنم. هر فعالیتی که به شما منعکس می کنیم سعی می کنیم مستند داشته باشد.

در مورد بودجه های تملک دارایی آقای کمالیان با ما صحبت کردند و گفتند ردیف بودجه ای که به ما اختصاص داده شد همه را مصرف کردیم، یعنی قاعدتا مدیریت جدید تربیت بدنی برای همایش پیاده روی و همایش های مختلف بودجه ای ندارد و ما همه را برای ساخت و ساز مصرف کرده ایم. و در ردیف بودجه تملک دارایی امسال نمی توانند بودجه ای داشته باشند. الان شما چگونه برنامه هایتان را اجرا می کنید؟

با این چیزی که شما عنوان می کنید جای پاداش دارد که اداره ورزش توانسته این قدر همایش برگزار کند. آن که به شما اعلام کرده اند پایان سال مالی بوده است. سال مالی واقعا تمام شده بود و بودجه و کمک هزینه ای تزریق نشده که بخواهم خرج کنیم. ما با رایزنی هایی که با شهرداری، خیرین و با کسانی که واقعا علاقه مند به ورزش هستند داشتیم نخواستیم برنامه های ورزش رو زمین بماند. من حتی اعتقاد دارم یک مدیر وقتی می تواند توانش را نشان بدهد که با وجود کمترین امکانات بیشترین بازدهی را داشته باشد. ما با کمترین امکانات از برنامه هایمان عقب نماندیم. من فکر می کنم این شاخصه ای برای خوب ارزیابی کردن مدیریت است. خوشحالم که شما سوالهای تخصصی هم می پرسید.

شما اداره ورزش و جوانان هستید یا اداره ورزش؟

ما اداره ورزش و جوانان شهرستان هستیم زیر نظر اداره ورزش و جوانان استان تحت نظر وزارت ورزش و جوانان.

پس چرا فقط اداره ورزش هستید؟

در بحث امور جوانان، وزارتخانه نوپاست و یک سال است که از فعالیتش می گذرد. معاون امور جوانان منصوب و متعاقبا فعالیتش شروع شد و در استانها هم معاونت امور جوانان منصوب شد. در شهرستان هم با پیگیری هایی که داشتیم کارشناس متخصص امور جوانان را باید پس از طی مراحل گزینش و استخدام به ما معرفی کنند تا در اداره مشغول به کار شود. پیگیریهایی که ما در استان داشتیم این بود که کارشناسان در مرحله گزینش و استخدام هستند و پس از این مراحل در اداره مستقر می شوند و به صورت تخصصی تر بحث جوانان را پیگیری کنند. ولی با تمام این حرفها ما یک پارامتر خیلی شاخصی که در خمینی شهر انجام دادیم افتتاح کانون پیوند مهر و زندگی با کمک هیات مدیره بود که زیر نظر ما انجام شد و تا کنون 50 زوج از امکانات این کانون استفاده کرده اند.

چرا ورزش درچه از خمینی شهر جلوتر است؟

از چه نظر؟

درچه سالن اختصاصی تنیس روی میز دارد که در استان اول است و خمینی شهر ندارد.

ما سالن اختصاصی تنیس روی میز در ورزشگاه قدس داریم.

که چند وقت است درب آن بسته است!

نه، مدیریتش عوض شده و در حال راه اندازی است.کیفیتش عوض شده، یک بازبینی کرده ایم و شاخ و برگ به آن داده ایم. تنیس روی میز درچه بهتر است باید بررسی کنیم ببینیم علتش چیست؟ برمی گردد به ورزشی که به صورت علمی وکلاسیک انجام می شود. مربی هایی در بحث تنیس روی میز در درچه هستند که در خمینی شهر نداریم. اینها درجه های بالای مربیگری را در سطح کشوری پیگیری کرده و آموزش دیده اند، آمده اند به مرور زمان استعداد یابی کرده اند.

بحث فقط در مورد تنیس نیست. مسابقات فوتسال درچه بهتر از خمینی شهر برگزار شد و مسابقات فوتبالش هر سال دارد برگزار می شود. زمین چمنش یکی از بهترین زمینهای چمن استان است. هیات دوچرخه سواری اش بسیار فعال است. در ووشو یکی از نونهالان دختر به مسابقات جهانی اعزام شد. از نظر سخت افزاری هم اکثر سالنهای نیمه کاره تربیت بدنی درچه رو به اتمام است چون با شهرداری شان همکاری داشتند مثلا خانه رزمی که آنها کنار آتش نشانی در حال آماده سازی هستند یکی از بهترین سالنهای رزمی است. و موارد دیگر. نظر من این است که هیات درچه تعامل خوبی با شهرداری و ارگانهای دیگر دارد.

درچه به عنوان نمایندگی بازوی ما در ورزش شهرستان است. هر فعالیتی که انجام می دهد از آن ماست. فعالیتهای ورزشی، مردم و قهرمانانشان قابل احترام هستند اما نمایندگی ما هستند و سیاستهای کاری شان را ما تعیین می کنیم. زیر نظر ما کار می کنند و سیستم اداری شسته رفته ای دارند. از نظر تعامل، من سنگ بنای کاری ام را در خمینی شهر را این گونه گذاشتم که با تمام ارگانهای دولتی تعامل داشته باشم. بحمدالله تعاملاتمان هم خوب بوده و با آموزش و پرورش و شهرداری جلسات خوبی داشتیم. و فکر می کنم تعامل خوب با آموزش و پرورش، مجموعه شهرداری، سپاه، هلال احمر و نیروی انتظامی مفید است و با جلساتی که داشته ایم و فعالیتهایی که انجام داده ایم نمایان است.

شما معتقد هستید بازدهی کارهایتان بعدا نمایان می شود؟

مطمئن هستم. در مورد سوال قبلی در مورد همایش های پیاده روی با وجود اینکه ما بودجه ایی نداشتیم اگر تعامل صورت نمی گرفت ما نمی توانستیم 6 همایش پیاده روی را برگزار کنیم. ما این سنت را هم در کوشک و اصغرآباد گذاشتیم و با شهرداری و شورای شهر و ارگانهای دیگر در تعامل هستیم.

در بحث زیرساختها همه به کمبودها توجه می کنند و کسی به داشته ها توجه نمی کند. مثلا کفپوش سالن مادر از بین رفته و کفپوش انقلاب از همان اول خوب نبود و حالا دارد هر روز بدتر می شود. چرا کفپوش سالن مادر هنوز تعویض نشده؟

اگر ما بخواهیم کفپوش را عوض کنیم باید در ردیف تعمیر و تجهیز از بودجه تملک دارایی ها استفاده کنیم.

ولی آقای کمالیان بودجه همایش پیاده روی را در ساخت و ساز مصرف می کرد؟

بله، اما ممنوع است، ردیف های عمرانی و تملک دارایی های دولت مشخص است و شما نمی توانید در جای دیگر خرج کنید. تخصیص اعتبار در دست اداره کل استان است. یک ردیفش دست ماست و آن هم تعمیر و تجهیز است و از آن طریق ساختمانهایمان که مشکل دارد را تعمیر کنیم. مثلا ما یک مشکلی که در بحث تملک دارایی داریم بحث زمین چمن قدس است. سال گذشته بودجه اش 85 میلیون تومان بوده است. سال 90 تخصیص تملک دارایی ها 70 درصد بوده و 70 درصد 85 میلیون حدود 55 میلیون می شود. این 55 میلیون تومان جواب این را داده است که زمین را بلندش کنند و به حالت فعلی در آورند. در بازدیدی که مدیر کل و معاون فنی مهندسی ورزش استان از شهرستان داشتند عنوان کردیم که حداقل 250 میلیون دیگر احتیاج است که زمین درست شود. ما آمدیم تملک دارایی های سال 90 را همانطور که فرمانداری و استان از ما خواسته اولویت بندی کرده ایم و بر اساس اولویت می توانیم هزینه کنیم. با توجه به وضعیتی که در بودجه است اولویت تجهیز خمینی شهر زمین چمن وزرشگاه قدس است. واقعا اولویت اول است شما از هر خمینی شهری که سوال کنید ورزش زمین چمن را مثال می زند. ما هم با سیاستگزاری ها و تعاملاتی که با اداره کل و فرمانداری و نماینده داشته ایم، انشاءالله امسال زمین چمن را زیر کشت می بریم. بعد از زمین چمن در سالهای آینده یک سری از مکانهایمان که فرسوده شده را تعمیر می کنیم.

الان سالن ها خودشان درآمد دارند. چرا از درآمد خودشان استفاده نمی کنید؟

در آمد سالن ها برای پرداخت اجاره بها، تامین هزینه های جاری آن و هزینه نگهداری سالن، پرداخت هزینه پرسنل و خدمه که در سالن کار می کنند و کمک هزینه به هیاتی که در آن سالن فعالیت می کنند هزینه می شود. اگر بعد از اینها مبلغی باقی ماند به هیات های دیگر کمک می کنیم. بنابراین درآمدها با هزینه ها تقریبا برابر می شود. البته مطمئن باشید به سمتی می رویم که درآمدها روشن تر شود. بر تمام سالن ها نظارت می کنیم، جدولشان را ازشان می گیریم، دقیقا مشخص می کنیم چه سالنی چقدر درآمد دارد، چقدر مازاد دارد، چقدر بدهکار است، هیاتش در چه وضعیتی است و...

و حرف آخر؟

از "فرصت" به دلیل اهمیتی که به ورزش می دهد ممنونم.

ما هم از اینکه وقتتان را در اختیارمان قرار دادید ممنونیم. موفق باشید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید