امروزچهارشنبه, 27 تير 1397-- Wednesday Jul 18 2018

ساعت 13:19:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 02:25:41

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی:

گفتگو با رسول جزینی

جمعه, 18 اسفند 1391 ساعت 16:16 کدخبر :5338
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : منصور پریشانی
قد و قامت بلند و چهارشانه، موهای مشکی و فر و شخصیتی نرمخو و گرم همان که ما اصطلاحا از آن به خاکی بودن یاد می کنیم. این ها بارزترین خصوصیاتش بود. مرد جوان و36 ساله ای که یک تلفن باعث شد به آنچه که لایق آن بود دست پیدا کند.

خیلی ها او را در المپیک دست راست محمد بنا می دانستند و امروز به نوعی جانشین محمد بنا شده هرچند خودش معتقد است اگر حمایت های بنا نباشد یک لحظه هم درتیم ملی نمی ماند. رسول جزینی جوانی با اصالت درچه ای امروز نفر اول تیم ملی است وخودش معتقد است که اصالت همه چیز انسان است. از همان زمان که سکان تیم ملی را به دست گرفت در نظر داشتیم با او گفتگویی ترتیب بدهیم تا اینکه کشید به این ایام و ویژه نامه نوروز 92. خیلی گشتیم تا شماره اش را پیدا کردیم اما برخورد نرم و متواضعانه او تلخی این انتظار را از یادمان برد. قرار بود این گفتگو تلفنی انجام بشود اما خبردار شدیم که خوشبختانه قرار است رسول جزینی سفری کاری به اصفهان داشته باشد و از نقطه نظر ما چه از این بهتر که گفتگویمان حضوری باشد. لابی هتل پیروزی محل مناسبی بود که درآستانه عید نوروز گپ وگفتی هرچند کوتاه با سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نایب قهرمان مسابقات جهانی 2013 تهران داشته باشیم.
هرچند دیر اما در ابتدا سرمربی گری تیم ملی و نائب قهرمانی جهان را از طرف خودم و همشهریان تبریک می گویم.
خودتان را معرفی کنید؟
رسول جزینی هستم 36 ساله متاهل و دارای سه فرزند.
چهره تان بیش از این نشان می دهد. چرا؟
این نتیجه ریاضتی است که انسان در طول عمرش می کشد ولی من شکایتی ندارم شاید خواست خدا بوده است. به هر حال اینکه من در جوانی به این نقطه رسیده ام نتیجه اعتمادی بوده که محمد بنا به من داشته است. فقط همین. چون امکان داشت من در هیچ گروهی نتوانم عضو و مربی تیم ملی شوم.
مربیگری را از کجا شروع کردید؟
چند سال در اصفهان مربی بودم که متاسفانه اصلا به کارم نگاه نشد، از اصفهان رفتم اما در تهران هم اوضاع به همان منوال بود تصمیم گرفتم دوباره به اصفهان برگردم، روزی که مشغول بستن ساکم بودم متوجه شدم یک شماره از تهران افتاده روی گوشی ام. تماس گرفتم دیدم آقای بناست. گفت می خواهم با هم کار کنیم، ما با هم هیچ لابی نداشتیم و ارتباطمان فقط در حد سلام و علیک بود.
آن زمان سمت آقای بنا چه بود؟
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بود. رفتم پیش ایشان و گفتم من وسایلم را بسته ام و می خواهم بروم اگر می خواهی مقطعی کار کنی من نیستم. ایشان گفت نه من می خواهم تا المپیک با هم باشیم.
چه سالی؟
1388
و بعد از آن؟
تا المپیک با تیم و آقای بنا بودم و در امر مربیگری، او مراد بود و من مرید. با هم به سفر خارجی شخصی هم رفته ایم، شاید در ظاهر نشان ندهد اما انسان بسیار وارسته ای است. هر چند که ظاهرش هم خوب است.
به نظر می رسد علاقه قلبی خاصی به محمد بنا دارید؟
محمد بنا انسانی است که هیچ وقت معنویات را با مادیات عوض نمی کند اصلا یکی از عوامل پیشرفت او همین بوده است. بنا یک مدیریت ذاتی دارد و می داند چگونه پازل ها را کنار همدیگر بچیند چه در سطح مربیان و چه در انتخاب کشتی گیر. دید خیلی بازی دارد. اینها همه ذاتی است و هیچکدام اکتسابی نیست دلیلم هم این است که ما در آن سال های دراز موفقیت خاصی در کشتی فرنگی نداشتیم ولی در این چند ساله تمام رکوردهای دنیا را با محمد بنا زده ایم و من فکر می کنم الان 10 سال از کشتی آزاد جلوتر هستیم. از نظر من بنا می تواند یک الگو باشد چه از نظر اخلاقی چه از نظر فنی و مدیریتی. ببینید کسی است که حتی یک شب در مدت اردو به خانه اش نرفت و عملا خودش را وقف کشتی کرده بود و در این مدت هم به هیچ کار اقتصادی مشغول نبود. نه سرمایه گذاری کرد و نه از جایی گرفت. در خدمت بنا بودن برای من یک جهش خیلی بزرگ بود.
آقای بنا برمی گردد؟ مشکل اصلی او با فدراسیون بر سر چه موضوعی است؟
آقای بنا با این حالت نمی توانند بیایند. مشکلشان این است که ثبات مدیریت نیست. برنامه هایی که ارائه می دهند با عدم ثبات مدیریت و وضعیت اقتصادی همخوانی ندارد و نهایتا تیم دچار روزمره گی می شود. شاید مقطعی بشود نتیجه گرفت ولی در طول زمان، نمی تواند موفقیت المپیک را دوباره تکرار کند.
بدون آقای بنا می مانید؟
اگر الطاف ایشان نباشد نه.
پس ایشان هنوز هم شما را راهنمایی می کند؟
بله من در همه کارها از ایشان مشاوره می گیرم.
پیشرفت شما از کجا شروع شد، منظورم این است که آیا به عنوان کشتی گیر مقامی هم به دست آورده بودید؟
در زمینه کشتی سه مدال آسیایی دارم در سال های 1997، 1999 و 2001
مشوقان اولیه شما چه کسانی بودند؟
زمانی که اصفهان بودم، فرهاد شیرانی مربی ام بود که نقش زیادی در پیشرفتم داشت. پدر و مادر و همسرم هم نقش زیادی در این موفقیت داشته اند ولی در نهایت الانم را مدیون محمد بنا هستم.
از نقطه ایی که بر آن قرار گرفته اید راضی هستید؟
بله.
یعنی اگر به عقب برگردید باز همین راه را می روید؟
دقیقا.
برنامه تان برای آینده چیست؟
ما در کشوری زندگی می کنیم که برای فردایمان هم نمی توانیم برنامه بریزیم.
شغل دیگری هم دارید؟
قبلا نه ولی حالا کارمند اداره ورزش و جوانان اصفهان شده ام.
رفت و آمد دارید؟
نه بیشتر در اردو هستم.
چه عاملی باعث شد دست از مربیگری برندارید؟
وقتی شما از طرف شخصی که دنیا قبولش دارد، دیده و تشویق می شوی، خسته نخواهی شد. شاید اوائل که رفته بودم هماهنگ شدنم با تیم سخت بود ولی چیزی که مرا نگه داشت توجهات محمد بنا بود.
الان حکم شما تثبیت شده؟
بله.
این نایب قهرمانی که کسب شد به نظر شما استعداد خود بچه ها بود یا برنامه ریزی فدراسیون؟ وضعیت فعلی کشتی را چگونه می بینید؟
من فکر می کنم آنچه که ما در فدراسیون نداشتیم برنامه ریزی بود وآنچه داریم اخلاق مداری و استعداد بچه ها است و مربیانی که بالای سرشان بودند و برایشان زحمت کشیدند. فقط همین و همین. بچه ها با کمترین امکانات آمدند، تمرین کردند،کشتی گرفتند و این ها چیزهایی است که به راحتی نمی توان از آن گذشت. ما هر دفعه پیروزی را از آن مسوولین و شکست را به کشتی گیران نسبت می دهیم ولی این بار هر چه بود از مربی و کشتی گیر بود.
بعد از قهرمانی حسن رنگرز یک تحول در قهرمانی کشتی فرنگی اتفاق افتاد و بعد از آن ما قهرمانی نداشتیم چرا این گونه شد؟
من فکر می کنم همان اتفاقی که در کشتی اصفهان افتاده در کشتی فرنگی کشور هم رخ داده است.
می گویند کشتی فرنگی از اسمش پیداست که فرنگی است؟
بله این کشتی خیلی سخت است و از اروپا آمده، من فکر می کنم آنکه این جسارت و مدیریت ذاتی را به کشتی ایران منتقل کرد کسی به نام محمد بنا بود.
به نظر می رسد کشتی آزاد به یک نظم خاصی رسیده است با توجه به اینکه همیشه حریف غدری در جهان محسوب می شود، چگونه است که شما معتقدید 10سال از کشتی آزاد جلوتر هستیم؟
کشتی آزاد 10 سال پشت سر ماست. ببینید درکلیه مسابقات پشت سر ما هستند. در المپیک کشتی فرنگی اول و کشتی آزاد هشتم شده است. ملاک و معیار و محکی بالاتر از المپیک نیست. این تونمنت ها، مسابقات جهانی و آسیایی سنگ محکشان المپیک است که خدا را شکر تیم کشتی فرنگی توانست یک رتبه باور نکردنی برای مردم به دست آورد، البته ما انتظار بیشتری داشتیم.
من دنبال نقطه عطف هستم. در زمان مربیگری کسانی مثل خادم و جدیدی حرفی از مربی نبود و همه نگاه ها به کشتی گیران معطوف می شد ولی در المپیک این گونه نشد. چرا؟
بله چون واقعا محمد بنا است. ببینید در زمان عباس جدیدی مربیگری منصور برزگر روی قهرمانیش تاثیر نداشت ولی واقعا محمد بنا مهره تاثیر گذاری بود اگر من با قاسم رضایی و بشیر باباجان زاده کشتی کار کردم تحت شرایط تعریف شده محمد بنا و استراتژی و مشی او بود. اگر من زحمتی کشیدم روی متد او بوده است و این نتیجه 8 سال تلاش بی وقفه و برنامه ریزی شده بود که در المپیک تبلور یافت.
در المپیک قبل ما چه مقامی آوردیم؟
هیچی. هرکدام از بچه هایمان فقط یک کشتی گرفتند به غیر از حمید سوریان که دو سه تا کشتی گرفت.
برویم سراغ لیگ کشتی، به نظر می رسد یکی از دلایل آنچه بین آقای خطیب و آقای بنا رخ داد، همین داستان لیگ کشتی بود. فکر نمی کنید این لیگ کشتی برگزار نمی شد، بهتر بود؟ سه چهار تیم با آن کیفیت آمدند و دوتایشان هم در هفته اول نیامدند. با این کیفیت نیازی به لیگ کشتی داریم؟
بله نیاز داریم. ببینید لیگ کشتی فرنگی اولا بعد از چند سال سال اولی بوده که برگزار شده و نواقصی دارد که رفع می شود. ثانیا یک منبع درآمد برای کشتی گیر و مربی است. کشتی گیری که می خواهد یک سال زحمت بکشد آن هم در ایران که سیستماتیک نیست که مثلا بگویند قرض می دهیم و بعدا پس می گیریم بلکه می گویند یک چیزی بشو تا بدهیم پس کشتی گیر و ورزشکارمان نیاز دارد از این منبع مالی تغذیه شود و من فکر می کنم لیگ یکی از راه هایی است که می تواند این مشکل را حل کند.
کیفیت لیگ امسال را چگونه دیدید؟
الان دو تیم مهم پرسپولیس و ماهان در آن حضور دارند. من فکر می کنم همین دو تیم می توانند تنور کشتی فرنگی را داغ کنند تا برای لیگ سال آینده اسپانسر جذب شود.
یک خاطره از المپیک بگویید؟
المپیک کلاخوب بود ولی قهرمانی بچه ها در المپیک و به دنبال آن قهرمانی تیم که من تا هفته ها فکر می کردم خواب می بینم از همه شیرین تر بود چون اگر کسی واقعا کارشناس باشد متوجه می شود با سیستم ورزش ایران دستیابی به این قهرمانی فقط رویایی است که به حقیقت پیوسته.
همانطور که می دانید کشتی در اصفهان قهرمان های زیادی داشت به عنوان مثال مراد علی شیرانی در کشتی فرنگی اعجوبه ای بود و محمد طلایی در کشتی آزاد قهرمان جهان محسوب می شد اما همانطور که خودتان گفتید، بعد از آقای طلایی کشتی در اصفهان افت کرد و کسی را نداشتیم. دلیل رکود کشتی اصفهان چیست؟
من فکر می کنم دلیل نیست دلایل است. در اصفهان به کشتی به خصوص از سوی هیات کشتی استان بها داده نشد. مردم نیز خودشان کشتی را فراموش کردند. این بها ندادن ریشه در اقتصادی بودن ما اصفهانی ها دارد. کشتی مثل بازی های توپی پولساز نیست و شاید این عمده ترین دلیل عدم استقبال از آن در اصفهان است. متاسفم که در اصفهان هیچ کشتی گیری در تیم ملی آزاد و فرنگی نیست
از درچه و خمینی شهر کسی در سطح اول کشور حضور دارد؟
نه، قبلا آقای صمدی از درچه بود که در حد استان و کشور بد نبود.
از درچه چه خاطره ای در ذهن دارید؟
شاید گفتنی نباشد اما کباب های لذیذش هیچوقت ازخاطرم نمی رود.
این کلمات چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند؟
عید نوروز: عشق بچه ها.
محمد بنا: سلطان.
کشتی فرنگی: هیچ وقت به حقش نرسیده.
المپیک 2016 : مبهم.
رسول خادم: (سکوت می کند)
درچه: همه چیز .

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 +2 شاهد 19 اسفند 1391 ساعت 23:41
در مدرسه راهنمایی .... جواب سوالات مسابقه علمی را سر جلسه برای دانش آموزان گفته اند و بعد جلسه هم در پاسخنامه ها دست برده اند .و بعد ادعا میکنند که فلان رتبه را اور ده ایم و یا درصد بالایی موفقیت داشته ایم .
نقل قول
 
 
#1 0 ئ 18 اسفند 1391 ساعت 22:27
سلام باتشکر جاداشت ازایشان می پرسیدبرای شهر خودچه برنامه هایی داردو
آیاآقای بنا خمینی شهری هستندیاخیر
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید